Masáž je terapie, kterou se tlakem na svaly a tkáně dají léčit zranění, zmírňovat bolesti a stres, zlepšovat krevní oběh a uvolňovat napětí.
Proč jít na masáž
Významným důvodem pro aplikaci masáží je prevence jak onemocnění pohybového aparátu, tak i funkcí organismu jako jsou trávení, zažívání, imunitní systém, ale i funkce pohlavních orgánů. Masáž osvěžuje tělo, cévy, pokožku a klouby, posiluje nervy a vyvolává blahodárný pocit zdraví, čistoty a štěstí. Celým tajemstvím účinnosti masáže je rozproudění krve, čímž dochází k prokrvování, se kterým je spojeno okysličování tkání a svalů.
Účinky masáže
Mechanické - Rozproudění tekutin - krev, lymfa, kyselina mléčná (způsobuje únavu svalu) se masáží vyplavují do oběhu a následně z těla ven.
Biochemické – rozšíření jemných vlásečnic a cévek = tím se uvolňuje hystamin a acetylcholin.
Reflexní – ovlivňuje funkci orgánů a těla – mezi lopatkami = plíce, bedra = tenké a tlusté střevo. Pokud má Vaše dítko problémy s vylučováním, zkuste ho hladit po zádech.
Slovo masáž
Toto slovo vzniklo z řeckého slova massein, podobnost s naší masáží najdeme i v hebrejštině - mašeš, latině – massa, arabštině mas a ve francouzštině message odsud je převzata naše masáž.
Zaznamenané počátky aplikování masáží
První zmínky o masérství jsou zaznamenány 5.000 let př. n. l. v Egyptě, kde je masáž vyobrazena na Ebersově papyru, to ovšem nevylučuje, že se masáže neprováděly i dříve. Nejznámější a nejvěhlasnější oblastí kde se masáže provozovaly a provozují je samozřejmě všem dobře známá Čína. Zde se masáže začaly využívat nejen jako léčebná technika, ale především jako prevence různých onemocnění. Masáže jsou zde spojovány například s gymnastikou, fytoterapií, baňkováním, mixováním a akupunkturou. První zmínky o masážích v Číně pocházejí z doby 4.000 let př. n. l.