Tyto webové stránky využívají cookies. Používáním našich stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookie na vašem počítači / zařízení.

Druhy masáží

Sportovní a regenerační masáž

Odstraňuje svalové spazmy, uvolňuje šlachy, prokrvuje klouby, odstraňuje napětí zkrácených svalů, odplavuje ze svalů kyselinu mléčnou a rozproudí lymfu, dojde k prokrvení a okysličení masírované části těla, čímž dochází k regeneraci. Tato masáž je vhodná především pro zdravé jedince, kteří jsou vystaveni nadměrné, jednostranné, nebo jinak nevyvážené zátěži. Jedná se nejen o zátěž fyzickou, ale i psychickou, uvolňuje celkové napětí a odstraňuje stres.

Samozřejmě jak už samotný název masáže napovídá, je vhodná pro sportovce před, během anebo po sportovním výkonu.

Použitím kvalitních olejů docílíme efektu ještě několik hodin po masáži, kdy byliny vstupují pokožkou hlouběji do tkáně čímž podporují větší regeneraci okysličených tkání i psychickou relaxaci, a samozřejmě mají i blahodárný vliv na pokožku.

 
Masáž baňkami a jejich přikládání

Baňky se přikládají na určená místa (reflexní zóny, akupunkturní body, a-shi zóny) nebo se používají k masáži. Tato technika je jedna z nejúčinnějších na onemocnění a problémy pohybového aparátu (ztuhlé svaly, partie zad a krku, bolesti zad apod.), ale i na onemocnění trávicího, dýchacího a pohybového aparátu. Tato masáž je hlubší a cílenější a předchází vážným obtížím.

Pozor, masáž baňkou se nedoporučuje osobám starších 70. let z důvodu, že by mohlo dojít k poškození kůže.

Baňkování se používá:

  • při výhřezu ploténky, kdy je běžná masáž zapovězena, bolesti zad, páteře, kloubních spojení, baňky aplikujeme v místě obtíží,
  • stavy akutní, zánětlivé stavy, poúrazové stavy,
  • na posílení imunitního systému a celkové uvolnění. 

 

Čínská tlaková masáž

Tato masážní technika pramení z poznatků klasické tradiční čínské medicíny, která je založena na celostním pojetí člověka. Proto neočekávejte relax jako při masáž lávovými kameny, tato masáž může být při tlaku na jednotlivé body i nepříjemná, ale odměnou Vám bude příval energie a zlepšení zdravotního stavu. Čínská tlaková masáž je zaměřená na zdraví jako takové, a to tím, že uvolňuje zablokovanou energii. Působením na energetické (tlakové) body a meridiány dochází k harmonizaci a vitalizaci životní energiie.

Jako prevenci proti stresu, depresím, ale i bolestem hlavy, zlepšení zraku, uvolnění krční páteře Vám  doporučuji masáž hlavy a obličeje. I přesto, že tato masáž taktéž spočívá v aktivaci určitých akupresurních bodů , je velmi příjemná a uvolňující.

 

Moxování

Kde nepomůže masáž,  baňka nebo akupunktura, tam zcela určitě pomůže moxa. Pokud se v některé části těla usadí chlad, projevuje se to bolestí, která je neidetifikovatelná, lékař nenajde žádný problém, pak máte nejspíš  v problematickém místě chlad. Moxa dodá teplo a energii, dále aktivuje buď meridián nebo konkrétní akupunkturní bod.

Dornova metoda

Dornova metoda je jemná manuální terapie, jejíž pomocí jsou klouby a obratle bezpečně a přesně vráceny zpět do svých původních správných poloh, a to za úzké spolupráce terapeuta s klientem. Tato metoda se věnuje tělu jako celku, jednotlivé zákroky a cvičení dokáží v některých případech ulevit okamžitě.

Breussova masáž

Jedná se o jemnou energeticko - manuální masáž zad v oblasti páteře. V Breussově masáži se speciálními masérskými hmaty uvolňují meziobratlové ploténky a tím se uvolňují i nervy, které z páteře vycházejí do celého těla. V některých případech je možné bezbolestné navrácení vychýlených meziobratlových plotének hrudních nebo bederních.

 

Míčkování - míčková facilitace

Míčková facilitace neboli míčkování je technika vyvinutá českou fyzioterapeutkou, paní Zdeňkou Jebavou. Masáž a terapie facilitačními molitanovými míčky pomáhá především při onemocnění astmatem, je vhodná též na uvolnění svalů zad, hrudníku, při vadném držení těla, problémy s vedlejšími nosními dutinami apod. Využítí této metody se velice rychle rozšířilo i do jiných lékařských odvětví, než je původně zamýšlená dětská pneumologie. Míčkování je využíváno ve fyzioterapii, ortopedii, chirurgii, neurologii, aj.
Zdroj: https://www.fyzioklinika.cz/clanky-o-zdravi/mickovani-mickova-facilitace-dle-zdeny-jebave

Při léčbě astmatu, cystické fybrozy, alergie aj. vážných plicních onemocnění, tato masážní metoda usnadňuje nádech a tlumí výdech. Způsobuje relaxaci a protažení břišních, prsních a krčních svalů a svalů pánve, zad a ramenního pletence.

Reflexivně navozuje uvolnění hladké svaloviny bronchů a tím dovoluje výdech. Uvolněná bránice dovoluje fyziologickou dechovou vlnu, břišní dýchání, zvýšení dechového objemu a snížení dechové frekvence. Tato metoda využívá teorie důsledků akupunkturních bodů a teorie závislosti mezi kontrakcí (stažení svalu) a relaxací (uvolnění svalu).

Míčkování zlepšuje celkovou kondici. Provádí se i masáž obličeje pomocí menšího míčku jako prevence zánětů dutin. První objektivní výsledky jsou zaznamenány teprve po několika měsících pravidelných masáží.
Zdroj: https://www.fyzioklinika.cz/clanky-o-zdravi/mickovani-mickova-facilitace-dle-zdeny-jebave

 

Rašelinové obklady

Tyto doporučuji při onemocnění či poranění páteře či jiných částí těla, kde je masáž jako taková zakázána. Rašelinový obklad problematické místo důkladně prokrví a vyživí. Doporučuje se po proceduře již nesprchovat nebo nekoupat, aby mohla rašelina ještě přes noc působit. Sprchování a koupání je vhodné až druhý den. U klientů s velmi ztuhlými svaly předchází masáži samotné aplikace rašelinového obkladu, čímž je zajištěna maximální účinnost celé procedury.